RODZINNE OGRODY DZIAŁKOWE – ZIELONE PŁUCA ŚRODY ŚLĄSKIEJ

Lubisz spędzać czas na łonie natury? W zabieganym świecie szukasz miejsca, w którym będziesz mógł cieszyć się spokojem, świeżym powietrzem, a twoje dzieci swobodnie biegać?

 

W zabieganym świecie wciąż brakuje nam czasu na odpoczynek i pobyt na świeżym powietrzu. W czasach, kiedy wokół nas tak mało zieleni, Rodzinne Ogrody Działkowe „XX-lecie” w Środzie Śląskiej są jej enklawą. Miejscem, gdzie każdy z nas może znaleźć chwilę wytchnienia – czy to leżakując, czy hodując swoje własne, zdrowe warzywa.

– Własnoręcznie wyhodowana cukinia, pomidor i kawałek zielonego trawnika, a także międzypokoleniowe rozmowy z działkowcami, którzy zawsze służą radą i pomocą, to tylko dwie z wielu zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie ogródka działkowego w ROD „XX-lecie” – mówi Anna Pasternak, wiceprezes.

Ogród działkowy z tradycjami

Zlokalizowany w Środzie Śląskiej Rodzinny Ogród Działkowy XX-lecie już od ponad siedemdziesięciu lat służy mieszkańcom.

– Działki zajmują powierzchnię blisko 32 ha. W tej chwili w zasobach mamy 683 działki – mówi Ryszard Burgiel. – Jako zarząd ochraniamy i poprawiamy infrastrukturę. Współpracujemy również Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej, na którego wsparcie zawsze możemy liczyć – dodaje prezes.

Jak opowiadają działkowcy, Rodzinny Ogród Działkowy „XX-lecie” posiada wiele wolnych działek z murowanymi altanami, drzewami owocowymi, krzewami i iglakami.

– Na alejkach znajdują się ogólnodostępne studnie. Sukcesywnie wymieniamy ogrodzenie na działkach. Kosimy nieużytkowane działki celem poprawienia estetyki ogrodu – wyjaśnia Anna Pasternak.

Opłaty nie są wygórowane

– Opłaty związane z wstąpieniem do Polskiego Związku Działkowców nie są wygórowane, natomiast otrzymanie działki z altaną, drzewami owocowymi i krzewami w pełni te koszty rekompensują – wyjaśnia Anna Pasternak.

Łączny koszt jednorazowy przystąpienia do ROD waha się w granicach 450 zł. W latach kolejnych koszt użytkowania działki waha się w granicach 130 zł rocznie, w zależności od jej powierzchni.

– Zachęcając do przejęcia wolnych działek liczymy na zainteresowanie młodych rodzin. Dzięki korzystaniu z uroków ogrodów działkowych młodzi rodzice, a także osoby ceniące sobie zdrowe, wolne od środków chemicznych warzywa, mogą doświadczyć nie tylko korzyści z przebywania na świeżym, zdrowym powietrzu, ale czerpać satysfakcję z własnych, wyhodowanych warzyw i owoców. Jako zarząd ROD organizujemy również szkolenia sadownicze dla zainteresowanych. Zauważamy również, że następuje zmiana pokoleniowa i działki służą młodym rodzinom głównie do rekreacji. Warto dodać, że z uwagi na swoje usytuowanie działki, to enklawa czystego powietrza – wyjaśnia Anna Pasternak, zachęcając mieszkańców Środy Śląskiej do korzystania z uroków Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Szersze informacje na temat wolnych działek i szczegóły związane z przyłączeniem się do Rodzinnych Ogrodów Działkowych ”XX-lecie” można zasięgnąć osobiście w siedzibie ROD w Środzie Śląskiej, przy ul. Białoskórniczej 1A, we wtorki i czwartki w godzinach od 15-17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *